Test booklets and examples of student answers from the past five years are available at www.eqao.com. There is also a parent resource section for your perusal on the EQAO website.

An example of a Grade 3 Math Question

Kathy and Michael go to a craft store to buy paint and brushes. One bottle of paint costs $5, and 1 brush costs $3. Kathy buys 1 bottle of paint and 4 brushes. Michael buys 2 bottles of paint and 1 brush. How much more money does Kathy spend than Michael? Show your work.

An example of a Grade 6 Math Question

A store has 11.2 kg of potatoes. Maria buys 572 g of potatoes from the store and Colin buys 1.42 kg of potatoes from the store. After these two purchases, how many grams of potatoes does the store have left? Show your work.